ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Αυτή είναι η ελληνική Ολυμπιακή αποστολή για το Τόκιο

Η αντίστροφη μέτρηση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο έχει ξεκινήσει και η ελληνική αποστολή μετρά 83 αθλητές και αθλήτριες.

Τα περισσότερα μέλη έχει ο στίβος, αφού μετέχουν 20 αθλητές/τριες, ακολουθεί η Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης των Ανδρών με 13 συμμετέχοντες, ενώ στα ατομικά αθλήματα κυριαρχεί η κολύμβηση με 12 συμμετέχοντες.

Η ομοσπονδία με τους περισσότερους αθλητές είναι η ΚΟΕ, που έχει 12 στην κολύμβηση, 9 στην καλλιτεχνική κολύμβηση, αλλά και 13 στην εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Η Αιμιλία Τσουλφά στα 48 της χρόνια, είναι η μεγαλύτερη σε ηλικία αθλήτρια της Ελληνικής Ολυμπιακής ομάδας, ενώ η Ευαγγελία Ψάρρα, στα 47 της μετέχει για 6η φορά στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη (2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020).

Αξίζει να σημειωθεί πως είναι η δεύτερη φορά μετά το 1992 που η Ελλάδα θα έχει λιγότερους από 100 αθλητές. Στη Βαρκελώνη μετείχε με 70 και, από εκεί και πέρα, στην Ατλάντα το 1996 με 120, στο Σίδνεϊ το 2000 με 139, στην Αθήνα το 2004 με 436 (η μεγαλύτερη συμμετοχή), στο Πεκίνο το 2008 με 152, στο Λονδίνο το 2012 με 103 και στο Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016 με 93 αθλητές.

Αρχηγός της ελληνικής αποστολής θα είναι ο Μιχάλης Φυσεντζίδης και σημαιοφόροι οι Λευτέρης Πετρούνιας και Αννα Κορακάκη.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΘΛΗΜΑ
ΣΤΙΒΟΣ (20 συμμετέχοντες)

Άνδρες

  • 110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης
  • 50χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ
  • Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης
  • Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλης
  • Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου
  • Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης
  • Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης
  • Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης

Γυναίκες

  • 100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη
  • 100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου
  • Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη
  • Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου
  • Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ
  • Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου
  • Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
  • Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη
  • 20χλμ. βάδην: Αντιγκόνη Ντρισμιώτη
  • 20 χλμ. βάδην: Πένυ Τσινοπούλου
  • 20 χλμ. βάδην: Κυριακή Φιλτισάκου
  • 400μ.: Ειρήνη Βασιλείου

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (13 συμμετέχοντες)

Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών:

Μανώλης Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Κωνσταντίνος Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γαλανίδης

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (12 συμμετέχοντες)

Άνδρες

  • Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο
  • Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο
  • Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή
  • Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή
  • Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο
  • Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο
  • Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
  • Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου – 4Χ100μ μεικτή ανδρών
  • Άλκης Κυνηγάκης – ανοιχτή θάλασσα

Γυναίκες

  • Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα

Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (9 αθλήτριες)

Ομαδικό

Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (8 αθλητές)

Άνδρες

  • Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών
  • Γιάννης Μιτάκης – φιν
  • Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών

Γυναίκες

  • Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών
  • Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ
  • Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (4 αθλητές)

  • Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος
  • Στέφανος Ντούσκος – σκιφ
  • Αννέτα Κυρίδου – σκιφ

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (3 αθλητές)

  • Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου
  • Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας
  • Περικλής Ηλίας – ορεινή ποδηλασία

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ (2 αθλητές)

  • Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι
  • Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (2 αθλητές)

  • Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό
  • Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό

ΠΑΛΗ (2 αθλητές)

  • Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ
  • Γιωρίκας Πιλίδης – ελευθέρα 65κ.

ΤΖΟΥΝΤΟ (2 αθλητές)

  • Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ
  • Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

  • Ευαγγελία Ψάρρα – ατομικό

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

  • Λευτέρης Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκους

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

  • Δώρα Γκουντούρα – σπάθη

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

  • Παναγιώτης Γκιώνης – απλό

ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ

  • Φένια Τζέλη – 57 κιλά

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

  • Θοδωρής Ιακωβίδης -96κ.

 Ακολουθήστε τις ειδήσεις του BestNews στο Google News






Κατερίνα Ματέρη

Γεννήθηκα το 1997 στην Αθήνα αλλά η μεγάλη μου αγάπη είναι το νησί μου, η Κεφαλονιά. Όταν ήμουν μικρή ήθελα να γίνω αεροσυνοδός, μετά δασκάλα, μετά στρατιωτική ψυχολόγος. Αυτό που δεν είχα καταλάβει όμως ήταν ότι μου άρεσε η δημοσιογραφία και η επικοινωνία. Έτσι σπούδασα Επικοινωνία και ΜΜΕ. Μου αρέσει να περπατάω και να ανακαλύπτω γραφικά σοκάκια και μαγαζιά, λατρεύω τα ταξίδια και κρατάω για ενθύμιο εισιτήρια και αποδείξεις απο κάθε προορισμό και ξοδεύω περισσότερα λεφτά από όσα έχω σε βιβλία και σουβενίρ.

Σχετικά άρθρα

Back to top button