Διεθνή Βραβεία Emmy 2023: Οι νικητές ανά κατηγορία

Μάρκος Σεφερλής - Ακυβέρνητο καράβι η πατρίδα μας

Δείτε επίσης

Κατερίνα Ματέρη
Κατερίνα Ματέρη
Γεννήθηκα το 1997 στην Αθήνα αλλά η μεγάλη μου αγάπη είναι το νησί μου, η Κεφαλονιά. Όταν ήμουν μικρή ήθελα να γίνω αεροσυνοδός, μετά δασκάλα, μετά στρατιωτική ψυχολόγος. Αυτό που δεν είχα καταλάβει όμως ήταν ότι μου άρεσε η δημοσιογραφία και η επικοινωνία. Έτσι σπούδασα Επικοινωνία και ΜΜΕ. Μου αρέσει να περπατάω και να ανακαλύπτω γραφικά σοκάκια και μαγαζιά, λατρεύω τα ταξίδια και κρατάω για ενθύμιο εισιτήρια και αποδείξεις απο κάθε προορισμό και ξοδεύω περισσότερα λεφτά από όσα έχω σε βιβλία και σουβενίρ.

Τα καλύτερα προγράμματα στην παγκόσμια τηλεόραση τιμήθηκαν στη Νέα Υόρκη το βράδυ της Δευτέρας στα Διεθνή Βραβεία Emmy 2023.

Οι 56 υποψήφιοι για τα φετινά βραβεία, που απονέμονται από τη Διεθνή Ακαδημία Τηλεοπτικών Τεχνών και Επιστημών, προέρχονταν από 20 χώρες σε έξι ηπείρους.

Σε μια ένδειξη του πόσο σημαντικές έχουν γίνει οι εταιρείες streaming στη διεθνή τηλεοπτική βιομηχανία, η Amazon και το Netflix κυριάρχησαν φέτος στην κατηγορία καλύτερης δραματικής σειράς.

Δύο υποψηφιότητες προήλθαν από το Netflix: Το νοτιοκορεατικό νομικό δράμα Extraordinary Attorney Woo, με την Παρκ Ουν-Μπιν ως αυτιστική νεοσύλλεκτη δικηγόρο με μεγάλο IQ, και το γερμανικό δράμα εποχής The Emperess, η θρυλική ιστορία αγάπης μεταξύ του αυστροουγγρικού αυτοκράτορα Φραγκίσκου Ιωσήφ και της Ελισάβετ φον Βίτελσμπαχ, γνωστής και ως “Σίσσυ”.

Δύο υποψηφιότητες προήλθαν από την Amazon: το αργεντίνικο ιστορικό θρίλερ Yosi, the Regretful Spy του σκηνοθέτη Daniel Burman, για το πραγματικό σκάνδαλο των μυστικών υπηρεσιών που οδήγησε σε δύο από τις χειρότερες τρομοκρατικές επιθέσεις στη Λατινική Αμερική, και το βρετανικό θρίλερ The Devil’s Hour με πρωταγωνιστή τον Peter Capaldi.

Το Netflix απέσπασε επίσης δύο υποψηφιότητες για καλύτερη κωμωδία για τις βορειοϊρλανδικές επιτυχίες Derry Girls και Vir Das:Landing, ένα stand-up special από έναν από τους κορυφαίους κωμικούς της Ινδίας. Εν τω μεταξύ, η παραδοσιακή τηλεόραση κέρδισε κάποιες θέσεις, με υποψηφιότητες για τη δεύτερη σεζόν του γαλλικού ριάλιτι σόου Le Flambeau και την αργεντίνικη σειρά The Boss από το Star+.

Αναμφισβήτητα, η πιο αμφίρροπη κούρσα φέτος ήταν στην κατηγορία καλύτερης ηθοποιού, με την πρωταγωνίστρια του Wonder Woman Connie Nielsen να είναι υποψήφια για τον ρόλο της πραγματικής συγγραφέως Out of Africa στη δανέζικη βιογραφία Becoming Karen Blixen, την Billie Piper για το I Hate Suzie Too, τη δεύτερη σεζόν της cult βρετανικής σειράς Max του HBO, την Ινδή ηθοποιό Shefali Shah υποψήφια για τη δεύτερη σεζόν του Delhi Crime του Netflix (νικητής του καλύτερου δράματος στα διεθνή Emmy του 2020) και την Karla Souza για το μεξικανικό αθλητικό δράμα Dive του Amazon.

Αναλυτικά τα βραβεία:

Καλλιτεχνικός προγραμματισμός

Art Is Our Voice, NHK (Ιαπωνία)
Buffy Sainte-Marie, Eagle Vision / White Pine Pictures (Καναδάς) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Los Tigres Del Norte: Historias Que Contar, Prime Video / Filmadora (Μεξικό)
Music Under the Swastika‚ The Maestro and the Cellist of Auschwitz, 3B-Produktion GmbH / Deutsche Welle (Γερμανία)

Καλύτερη ερμηνεία άνδρα ηθοποιού

Gustavo Bassani in Iosi, El Espía Arrepentido, Oficina Burman (The Mediapro Studio) / Amazon (Αργεντινή)
Martin Freeman in The Responder, Dancing Ledge Productions (Ηνωμένο Βασίλειο) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Jonas Karlsson in Nattryttarna [Riding in Darkness], Jarowskij (Σουηδία)
Jim Sarbh in Rocket Boys, Culver Max Entertainment Pvt. Ltd. (Formerly known as Sony Pictures Networks India Pvt. Ltd.) / Emmay Entertainment / Roy Kapur Films (Ινδία)

Καλύτερη ερμηνεία γυναίκας ηθοποιού

Connie Nielsen in Drømmeren – Karen Blixen Bliver Til, Zentropa Episodes ApS / Viaplay / Belga / Stage 5 (Δανία)
Billie Piper in I Hate Suzie Too, Bad Wolf (Ηνωμένο Βασίλειο)
Shefali Shah in Delhi Crime – Season 2, SK Global Entertainment / Golden Karavan / Film Karavan (Ινδία)
Karla Souza in La Caída [Dive], Madam / Filmadora / Infity Hill / Amazon (Μεξικό) (ΝΙΚΗΤΡΙΑ)

Δραματική σειρά

Extraordinary Attorney Woo, Astory / KT Studio Genie (Νότια Κορέα)
Iosi, El Espía Arrepentido, Oficina Burman (The Mediapro Studio) / Amazon (Αργεντινή)
The Devil’s Hour, Hartswood Films / Amazon (Ηνωμένο Βασίλειο)
The Empress, Sommerhaus Serien (ΓΕΡΜΑΝΙΑ) (ΝΙΚΗΤΗΣ)

Κωμική σειρά

Derry Girls – Season 3, Hat Trick Productions (Ηνωμένο Βασίλειο) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
El Encargado [The Boss], Star+ Original Productions / Pegsa (Αργεντινή)
Le Flambeau – Season 2 [La Flamme], Entre 2 & 4 / Making Prod (Γαλλία)
Vir Das: Landing, Weirdass Comedy / Rotten Science (Ινδία) (ΝΙΚΗΤΗΣ)

Ντοκιμαντέρ

Dossiê Chapecó – O Jogo Por Trás Da Tragédia, Warner Bros. Discovery / Pacha Films (Βραζιλία)
Mariupol: The People’s Story, Top Hat Productions / Hayloft Productions / BBC (Ηνωμένο Βασίλειο) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Nazijäger – Reise In Die Finsternis [Nazi Hunter – Journey Into Darkness], Spiegel TV GmbH (Γερμανία)
Witness – Serigne vs. The EU, Zungu / Al Jazeera English (Κατάρ)

Ψυχαγωγικό πρόγραμμα χωρίς σενάριο

A Ponte – The Bridge Brasil, Warner Bros. Discovery / Endemol Shine Brasil (Βραζιλία) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Hôtel du Temps: Dalida [The Time Hotel: Dalida], Mediawan / Ardimages (Γαλλία)
Love by A.I., Tokyo Broadcasting System Television, Inc. / Smart Dog Media (Ιαπωνία)
The Great British Bake Off – Season 13, Love Productions (Ηνωμένο Βασίλειο)

Σειρές μικρού μήκους

Des Gens Bien Ordinaires [A Very Ordinary World], Magneto Prod / Canal+ (Γαλλία) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Lynchings, Record TV (Βραζιλία)
Man vs. Bee, RedRum Films (Ηνωμένο Βασίλειο)
The Mandela Project, Paramount (Νότια Αφρική)

Αθλητικό ντοκιμαντέρ

30 Dias Para Ganar, North Films / N+Docs / ViX+ (Μεξικό)
Alexia. Labor Omnia Vincit, You First Originals (Ισπανία)
Harley & Katya, Stranger Than Fiction Films (Αυστραλία) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Two Sides, T+W / Whisper Cymru (Νότια Αφρική)

Τηλενουβέλα

Cara e Coragem, TV Globo (Βραζιλία)
Pantanal, TV Globo (Βραζιλία)
Para Sempre [Forever], Plural Entertainment (Πορτογαλία)
Yargi [Family Secrets], Ay Yapim (Τουρκία) (ΝΙΚΗΤΗΣ)

Τηλεοπτική ταινία/Μίνι σειρά

Chaeboljib Maknaeadeul [Reborn Rich], Raemongraein / SLL / ChaebolSPC / VIU (Νότια Κορέα)
Infiniti, Empreinte Digitale / Federation Entertainment Belgique (Γαλλία)
La Caída [Dive], Madam / Filmadora / Infinity Hill / Amazon (Μεξικό) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Life and Death in the Warehouse, BBC Studios (Ηνωμένο Βασίλειο)

Παιδικά: Κινούμενα σχέδια

Menino Maluquinho [The Nutty Boy], Chatrone (Βραζιλία)
Moominvalley – Season 3, Gutsy Animations (Φινλανδία)
Rilakkuma’s Theme Park Adventure, Warf Studios / Field Management Expand (Ιαπωνία)
The Smeds and The Smoos, Magic Light Pictures (Ηνωμένο Βασίλειο) (ΝΙΚΗΤΗΣ)

Παιδικά: Ιστορίες

Built To Survive, Butter Media / Australian Broadcasting Corporation / Australian Children’s Television Foundation (Αυστραλία) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Quintal TV – Season 2 [Yard TV], Canal Futura – Fundação Roberto Marinho (Βραζιλία)
Takalani Sesame – Season 13, Sesame Workshop / Pulp Films (Νότια Αφρική)
Triff… Anne Frank [Meet… Anne Frank], Cross Media / IFAGE (Γερμανία)

Παιδικά: Ζωντανή Δράση

Gudetama: An Eggscellent Adventure, OLM, Inc. (Ιαπωνία)
Heartbreak High, Fremantle / Newbe (Αυστραλία) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Kol Od Balevav [Memory Forest], TTV Production / Kan Educational / Genesis Philanthropy Group / Gesher Multicultural Film Fund / The AVI CHAI Foundation / Maimonides Fund (Ισραήλ)
Tierra Incógnita, Disney+ Original Productions / Non Stop (Αργεντινή)

Ακολουθήστε την σελίδα μας Bestnews στο Facebook

Ακολουθήστε τις ειδήσεις του BestNews στο Google News

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Ο Καιρός

- Advertisement -

Καιρός Αθήνα

Τελευταία Νέα

- Advertisement -

Σας ενδιαφέρουν

- Advertisement -